Négy közeli kisváros zeneiskolája határon innen és túl összefogott, hogy alakít egy vonószenekart…
Amint azt a honlapunkat figyelemmel kísérők olvashatták, kb. egy hónapja közreadtunk egy hangverseny meghívót, mely arról értesíti a látogatót, hogy különleges alkalom készülődik Nyergesújfalun:
VONÓSZENEKARI KONCERT LESZ A VÁROSBAN!
Nos, március 3-án eljött a nagy nap!
A koncertről felvétel készült, amely sajnos nem a legjobban sikerült megfelelő helyszín híján (a városka művelődési házát be kellett zárni, egyenlőre nincs anyagi forrás a felújításra…). Így a koncert a város egyik tornatermében került megrendezésre, melynek koncerthez bizony elég rossz az akkusztikája.
(Ezért talán célszerű a hangot kicsit lejjebb venni, talán úgy még elviselhető a visszhangosság…)
Mindezek ellenére mégis nekünk ez a koncert igen szép ajándék a környék zeneiskoláitól intézményünk fennállásának 25 éves évfordulójára! 🙂
Mint a meghívóban olvashattunk, és Pásztói Tamás, a nyergesújfalui zeneiskola igazgatója a műsor elején elmondta, négy zeneiskola fogott össze, hogy ezt a kitűnő együttest létrehozza: „Erkel Ferenc Zeneiskola” DOROG, „Zsolt Nándor Zeneiskola” ESZTERGOM, „Liszt Ferenc Zeneiskola” PÁRKÁNY, és a „Szabolcsi Bence Zeneiskola” NYERGESÚJFALU.
Az említett zeneiskolák mindegyikében működik egy kis létszámú vonószenekari együttes, és gyakran előfordult az iskolák között „zenészmódra” kisegíteni egymást bizonyos hiányzó szólamok esetén egy-egy hangverseny alkalmával.
Aztán ugye egyik gondolat szüli a másikat, s így egyszer csak a három hegedűtanár (akik diák korukban Dorogon voltak zeneiskolások annak idején, s maradt a jó kapcsolat később is) a múlt nyár végén kiötlötte, mi lenne, ha nem csak alkalomszerűen muzsikálnának együtt, hanem állandó jelleggel egyesítenék a zenekaraikat?
Az ötletet tett követte, s Dorogon januárban már el is hangzott – akár mondhatjuk, bécsi mintára! – az ELSŐ Újévi vonóskoncert! Kézenfekvőnek látszott bevonni a Duna túlpartján fekvő Párkány zeneiskoláját is az akcióba, s így együtt már igazán ütőképesen szólalt meg a mintegy 50 fős zenekar Dorog Művelődési házának gyönyörű színháztermében, melynek hatalmas színpadát teljesen megtöltöttek a zenészek.
Jómagam is részese voltam ennek az élménynek, s elmondhatom, igen kitűnően szórakoztam, a kb. 500 fős terem is majdnem tele volt, a közönség lelkesen ünnepelte a zenészeket.
Idéznék is belőle egy szép műsorszámot, a közismert „ÍR TÁNCOT” hallhatjuk a kb. 50 tagú együttestől, vezényel Pásztóiné Nádudvary Erika, az esztergomi zeneiskola tanára:
http://www.youtube.com/watch?v=IGsPchanac0&feature=related
Újévi koncert Dorogon 2012. január 7.
„Hardiman: Lord of the Dance”
Közreműködnek: esztergomi-, nyergesújfalui-, dorogi zeneiskolák vonós együttesei.
Az összevont vonószenekar következő koncertje Esztergomban volt február 11-én, melyet sajnos nem hallottam, de a siker itt is egyértelmű volt!
Ebből is mutatok egy pici részletet:
http://www.youtube.com/watch?v=IcL2N62JYaM&feature=relmfu
Dmitrij Sosztakovics: Keringő No. 2.
Most következzék a március 3-án elhangzott hangverseny felvétele Nyergesújfaluról, ahol már több mint 60 zenész muzsikált a helybeliek és a német testvérvárosból érkezők nagy örömére:
http://www.youtube.com/watch?
KÉZFOGÁS régiós vonószenekari koncert Nyergesújfalun
A műsort vezeti Pásztói Tamás, a fennállásának 25. évfordulóját ünneplő Nyergesújfalui „Szabolcsi Bence” Zeneiskola igazgatója
Esztergom: http://www.
Nyergesújfalu: http://
Párkány – Sturovo: http://hu.sturovo.sk/
Dorog: Kolozsvári Barnabásné
Esztergom: Pásztóiné Nádudvary Erika
Nyergesújfalu: Solymosiné Horváth Andrea
Párkány Sturovo: Danis Alica
Menjünk szépen sorban a műsorszámokon:
2. KÓKAI REZSŐ: KIS VERBUNKOS ZENE
Ízig-vérig magyar muzsikát hallhattunk ebben a verbunkos (toborzó) zenében. A lassú és a friss ügyes összeszerkesztése szinte magunk előtt láttatja a táncosokat. Kitűnő mű remek előadása! Csak gratulálni tudok! 🙂
3. ERKEL FERENC: PALOTÁS
A közismert és méltán népszerű Hunyadi László c. opera táncbetétje gyakorta szerepel nyitótáncként az érettségiző diákok szalagavató ünnepségén korhű jelmezekben. Itt a karmester régi Strauss-korabeli szokásként saját hegedűjátékával irányította a zenekart.
4. JOHANNES BRAHMS: 5. MAGYAR TÁNC
Brahms szerette a népek zenéjét, köztük a magyarokét is. Zongora négykezesre írt magyar táncait később meghangszerelte zenekarra is.
Tudvalévő, hogy a hollandoknál népviselet a facipő, feltehető tehát, hogy ez egy holland tánc, szinte hallani véljük a facipők kopogását, másfajta hangulatú zene, mint a miénk, de kellemes, vidám hangulatról árulkodik.
8. GERARDO RODRIGUEZ: LA CUMPARSITA
9. KLAUS BADELT: KARIB TENGER KALÓZAI (TÉMA)
A sikeres film zenéje önálló életet kezdett élni a hangversenydobogókon, a különféle együttesek (főleg a fiatalokból álló zenekarok) szívesen játszák ezt a muzsikát. Kiélhetik romantikus hangulatukat, valamint szunnyadozó vad energiájukat is kiadhatják magukból. Talán innen e mű sikeressége! Nagyon jó a vonószenekari feldolgozása is. Itt főszerep jutott zeneiskolánk ütős tanárának, a kitűnő muzsikus BORDÁS ZOLTÁNNAK is! 🙂
A szintén közismert ÍR TÁNC bevezető furulya szólamát egy esztergomi tanuló, Szalay Ivett játszotta, majd felcsendül a vidám szteppelős ír muzsika, melyben szintén főszerepet játszanak az ütős hangszerek. Az ember alig tudja megállni, hogy ülve a helyén maradjon, és ne perdüljön maga is táncra erre a vidám muzsikára.
Pedig annak idején mennyi támadást kapott érte a politikusoktól, s a néptől is Strauss Radeczky személye miatt!
Nyergesújfalun már az évtizedek folyamán megszokhattuk, hogy nem divat felugrálni a hangversenyek végén… Mintha még várnának valamire… Mindenki érdeklődve figyelte a zenészeket. Erre a karmesternő meglepődve megkérdezte:
– Játszunk még valamit?
– IGEEEN! – hangzott kórusban:
És így még egyszer élvezhettük a Karib Tenger kalózainak kedvenc zenéjét.
„És érezzék egy kézfogásról rólad,
hogy jót akarsz, és te is tiszta jó vagy,
s egy tekintetük elhitesse véled:
szép dolgokért élsz – és érdemes élned.”
/Váci Mihály/